PMYO talebeyken müdahale yetkisi var mıdır suali bir fazlaca talebe tarafınca sorulmakta ve merak edilmektedir. Bu suali bununla beraber sivil yurttaşlar da sorabilmekte. Günlük yaşamda bir fazlaca yurttaş PMYO talebesi olduğundan kendilerine müdahale eden bireylerle karşılaşabilmektedir. PMYO bildiğiniz suretiyle minimum lise mezunlarının girebildiği bir polisiye yüksek mektebidir. Buradan mezun olan şahıslar ön lisans mezuniyet belgesi ile mezun olmaktadırlar ve polislik eğitimi almaktadırlar. Peki PMYO okuyan bir şahsın günlük yaşamda hadiselere müdahale etme yetkisi var mıdır? PMYO talebeyken müdahale yetkisi var mıdır sualine cevap bulabilmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Hem de yazının devamında PMYO ile ilgili bilgilendirici kısımlar da görebileceksiniz.

PMYO Nedir? Müracaat Şartları Nedir?

İlk paragrafta da bahsettiğimiz suretiyle PMYO minimum lise mezunlarının girebildiği askeri bir ön lisans programıdır. Açılım olarak ise Polis Meslek Yüksekokulu olarak geçmektedir. Adaylar burada 2 senelik sıkı bir eğitime tâbi tutulurlar. Eğitim süresince düzgüsel dersler olabildiği şeklinde uygulamalı polislik dersleri de olmaktadır. Mezun olduktan sonrasında ise ister polisliğe devam edebilir, isterseniz de kazandığınız internasyonal geçerli olan ön lisans mezuniyet belgesi ile başka işlere yönelebilirsiniz. Alt bölümde sizler için PMYO müracaat şartlarından birkaçını paylaşıyor olacağız. Aşağıdaki müracaat şartları 2019 yılı için olup; 2020 yılı için yeni müracaat kılavuzu beklenmektedir.

  • T.C. vatandaşı olmak,
  • Lise ve dengi okul mezunu olmak,
  • Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafınca 2019 yılı içinde meydana getirilen Yükseköğretim Kurumları Imtihanı (YKS) TYT puan türünden minimum (250,000) ham taban puan almış olmak; Güvenlik Teşkilatı Çalışanı Şehit yada Vazife Malulü olanların eş ve evlatlarından Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafınca 2019 yılı içinde meydana getirilen Yükseköğretim Kurumları Imtihanı (YKS) TYT puan türünden minimum (150,000) ham taban puan almış olmak, (NOT: Güvenlik Teşkilatında çalışan yada Güvenlik Teşkilatından emekli olanların eş ve evlatları bu kapsamda yer almamaktadır.)
  • 18 yaşını tamamladıktan sonrasında yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, sınavın yapıldığı senenin ekim ayının ilk günü itibarıyla (1 Ekim 2019) 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı senenin 01 Ocak zamanı itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak, (01 Ocak 1994 – 01 Ekim 2001 tarihleri içinde dünyaya gelen olmak),
  • Bayanlar için 162 santimetre. erkekler için 167 santimetre. den kısa boylu olmamak, beden kitle indeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) içinde olmak,
  • Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak.

PMYO Öğrenciyken Vakalara Müdahale Yetkisi Var Mıdır?

PMYO öğrenciyken vakalara müdahale yetkisi var mıdır sorusu olumsuzdur. PMYO öğrencilerin polismiş şeklinde davranıp vakalara müdahale etmesi, sizden kimlik istemesi şeklinde durumlar söz mevzusu olmayacaktır. Polislik mesleğine atanmadan ilkin öğrencilerin bu tür yetkileri bulunmaz. Bir kavga ayırma, kapkaç vakasında hırsızı soruşturma şeklinde durumlarda öğrenci vatandaşlık görevini yapmış olur. Hem de yakaladığı kişiyi polise kabahat duyurusu etmelidir.