Polislik Çeşitleri
Polislik Çeşitleri
Günümüzde artan Polislik Çeşitleri merakla takip edenlerin ilgisini ve dikkatini çekecek gibi görünmekte. son günlerde her yerde ve her alanda artan polislerimiz bizlere sundukları hizmetten ötürü her şekilde ve her ortamda karşımıza çıkabilmekte.

– SİVİL POLİSLER

sivil polisler üniformasız vatandaş gibi halk arasına karışmakta ve kendilerini polis olarak görmelerini istemedikleri için üniforma tercih etmezler . Çevrenin ve bulunduğunuz ortamın güvenliği için kendilerini çok ön planda tutmazlar .
polis arabası kullanmaz sivil araç tercih ederler ve genellikler bu sivil araçlarda bulundukları şube ve ya devlete ait olmaktadır . sivil polis olarak dolaşmak ortamların daha çok düzenini sağladığı düşünenler arasında bazıları ise çekinme içerisindedir ve sivil polis halktır halkın arasında kendini belli etmeyendir .

– MOTORLU YUNUS POLİSLER

Polislik Çeşitleri arasında en muazzam genel olarak yunuslar diye anılan polislerimiz genel yetkiye sahiplerdir. Motorlu olarak ikişer polisler olarak görevlerini yerine getirmektedirler . Bir çok olaya dahil olabilirler nerede ihtiyaç varsa oraya gönderilirler . Daha çok kalabalık olaylara ve ya olayların karışık olduğu yerlerde yunus polislerimizi görmeniz mümkün . ŞAHİN olarak bilinen trafik polislerimiz’de mevcuttur .
– HAVA POLİSLERİ
Bir çok terör ve kaçakçılık olaylarına dahil olan hava polislerimiz daha çok bu konular üzerinde görev yapmaktadır . terör olaylarını ve kaçakçılık olaylarını hava üzerinden takip ederek olayların seyrini daha kolay ve daha hızlı geliştirmek ve daha hızlı çözüm sunmak adına görevlendirirler. Havacılıkta pilot polislerimiz’de mevcuttur . kaçakçılıkta havadan müdahale gibi olaylarda havacılık polislerimiz görevlendirmektedir .

– Çocuk Polisi

Çocuk polisi olmak diğer polislere nazaran daha hassas olunması gereken bir durumun içinde bulunmaktır .
Çocukların psikoloji ve pedagojik eğitimlerden geçmeleri gerekmektedir . Geleceğimiz olan çocuklarımız için daha uygun ortamlarda ve daha sağlıklı uzmanlar eşliğinde işleri yapmaktadırlar . En hassas konu çocuk olması durumunda psikolojilerinin bozulmaması adına polislerimiz çok hassas davranmakta ve bu işlemlere uygun şekilde hareket etmektedirler .
– TURİZM POLİSİ
Turizm polisi , turistik alanlarda genellikle örneğin, adalarda ve ya tatil beldelerinde onları bisiklet , yaya , özel olarak tasarlanan ayakta motorlu araçlar atlar  ile görevlerini yapmaktadırlar .
turizm alanında görev yapmakta olan polislerimiz sivil olacak görevlerini gün içerisinde tamamlarlar .

– TERÖRLE MÜCADELE POLİSİ

HDB da bağlı olarak görev yapmakta olan terörle mücadele eden polislerimiz Ülkemize yönelik yer türlü yıkıcı bölücü saldırı sonucu atak eşliğinde terörle mücadele eden polislerimiz ilgilenmektedir . Ülkemiz terör olaylarına karşılık iyi mücadeleler vererek bunların önüne geçmektedir .

– ÇEVİK KUVVET POLİSLER

Toplu ve kalabalık olarak hareket eden çevik kuvvet polislerimiz tam teşkilat ve olaylara otobüslerle dahil olurlar. Çevik kuvvet amirliği ve müdürlüklerimizde bulunmaktadır .
– PARK POLİSLERİ
Polislik Çeşitleri arasında genelde park polisleri büyük ve acık alanlarda görev yaparlar . örneğin, park gezi alanları gibi yerlerde çevreyi korumak adına görev yaparlar .